Blogi|Korteriühistu jaoks on kogumishoius hea rahatarkuse nipp

Korteriühistu jaoks on kogumishoius hea rahatarkuse nipp

Ettevõtete jaoks välja töötatud kogumishoiuse kasutamine on tõhus rahatarkuse nipp ka korteriühistutele – raha on vaba juhuks kui seoses hoonega tekib ootamatuid väljaminekuid, kuid kuni 3,3% suurune intress aitab sammu pidada inflatsiooniga ja ühistule lisatulu teenida, selgitab Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu.  

Aimar Roosalu sõnul arvestavad paljud Eesti inimesed juba oma isiklike kulude ja tulude juhtimisel rahatarkuse nõuandeid, kuid üllatavalt vähe tegelevad oma rahajuhtimisega üle Eesti tegutsevad arvukas korteriühistud, millest suurematel seisavad tihti märkimisväärsed summad panga arveldusarvetel. “Mitmesaja korteriga suuremate ühistute puhul võib tegu olla ka sadadesse tuhandetesse ulatuva hetkel vaba kapitaliga – on siis tegu reservidega ootamatute tehnosüsteemide rikete vastu, kogutava remondifondiga või omaosalusega toetusmeetmetega ette võetavaks renoveerimiseks, kuid ühine joon on see, et tähtajalisele hoiusele raha kinni ei soovita panna, aga arveldusarvel seisvalt rahalt intresse praktiliselt ei teenita,” rääkis Roosalu, kelle sõnul peaksid nii korteriühistute juhatused kui ka liikmete üldkoosolekud finantsjuhtimise sellele aspektile rohkem tähelepanu pöörama.  

“Kas oled arvestanud, kui palju sinu korteriühistu igal aastal raha kontol hoidmise eest pangale peale maksab? Või kui suure hulga ühistule kogutud varadest inflatsioon ära sööb?,” küsib Roosalu, kelle hinnangul võiks ühistute juhtkonnad selles osas nutikad olla ja turul avanevavaid võimalusi aktiivsemalt ära kasutada. “Paigutades oma ühistu reservid näiteks Bigbanki kogumishoiusele, on raha vaba kiireks kasutamiseks, aga majarahvas saab pangale peale maksmise või inflatsiooniga võistlemise asemel ühistu hoiukontol olevalt summalt hoopis raha juurde teenida. Oluline on ka teistest investeerimisvõimalustest väiksem risk, sest pangahoiused on 100 000 € ulatuses tagatud Riikliku Tagatisfondiga,” märkis ta. 

Korteriühistutele arveldusarve kõrval raha hoiustamiseks sobiv Bigbanki kogumishoius ettevõtjale ei erine palju tavalisest ärikliendi kontost, sest klient saab raha igal ajal kontole ja sealt maha liigutada, ent hoiustamisega ei kaasne teenustasusid. Bigbanki kogumishoiuse hetkel kehtiv aastane intressimäär on 3,3%  pikaajaliselt hoiustades on tänu liitintressile võimalik näiteks 50 000 € suuruse summa pealt 10 aastaga koguni üle 19 500 € intressitulu teenida. 

Bigbank AS (www.bigbank.ee) on Eesti kapitalil põhinev era- ja äriklientide laenudele ja hoiustele keskendunud pank, millel on lisaks tegevusele Eestis filiaalid Soomes, Rootsis, Lätis, Leedus ja Bulgaarias ning mis pakub piiriülese teenusena oma tooteid ka Austrias, Saksamaal ja Hollandis. Bigbanki bilansimaht on üle 2,5 miljardi euro. 

Lisainfo: 

Aimar Roosalu, Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht; tel +372 5300 9076;  

e-post: [email protected]