Blogi | Bigbanki aastatulemused: kontserni varad kasvasid 52% ja kasum 69%

Bigbanki aastatulemused: kontserni varad kasvasid 52% ja kasum 69%

2021. aasta auditeerimata majandustulemuste põhjal kasvas Eesti laenudele spetsialiseeritud panga Bigbanki varade maht tänu edukale kodu- ja ärilaenude pakkumisele Eestis ning välisturgudel aastaga 52% protsenti 1,15 miljardi euroni. Aruandeaasta koondkasum kasvas 69 protsenti 35,8 miljoni euroni.

Bigbanki juhatuse esimees Martin Länts ütles 2021. aasta tulemusi kommenteerides: "Meie strateegia on olnud pakkuda konkurentsi kodupankadele tarbimislaenu, eluasemelaenu ning ärilaenu valdkonnas ning tänaseks realiseerime seda juba üheksas riigis. Bigbank on laenudele spetsialiseerunud pank. Me anname headel tingimustel laene, mida näitab meie turuosa pidev kasv ja teeme seda väga efektiivselt, mida näitab omakapitali kõrge tootlus.“

Läntsi sõnul on Bigbankil universaalpankadega võrreldes madal kulubaas ja keskmisest parema maksekäitumisega kliendid, mis tähendab väikesi laenukahjumeid. „Meil puudub ka lai ja kulukas kontorivõrk ning oleme juba aastaid keskendunud oma teenuste pakkumisele digitaalselt, kasutades oma välja arendatud pangandustarkvara Nest.“

Me ei proovi teha kõike, aga seda, mida me teeme, teeme väga hästi
Martin Länts

Kiire kasvu taga Eesti kodulaenuturul oli Bigbanki pakutavad tingimused ning ainsana Eestis pakutav erigraafikuga kodulaen. Erigraafik võimaldab koduostjal näiteks esimesel kümnel aastal maksta vaid intressi ning põhiosa maksed edasi lükata. 2021. aastal alustas Bigbank kodulaenude pakkumist ka Lätis ja Leedus ning eraisikutele autoliisingu pakkumist Leedu turul.

Olulise panuse grupi tegevusmahtude kasvu andis Martin Läntsi sõnul ettevõtete panganduse valdkond, mis on tänaseks saanud heaks laenupartneriks paljudele ettevõtetele kogu Baltikumis. Bigbanki ärilaenude ja -liisingute müügi kasv 2021. aastal oli 158%, mis oli Eesti turu koondkasvust ligi 6 korda kiirem. Ärilaenude ja -liisingute brutoportfell kasvas grupis aastaga 269% ning äriklientidele väljastatava laenu limiit tõsteti 30 miljoni euroni. Eelmise aasta olulisemateks uuendusteks valdkonnas oli põllu-ja metsamaa laenu lansseerimine Eestis ja Lätis.

Bigbanki rahvusvahelise laienemise teetähiseks eelmisel aastal oli Bulgaaria filiaali avamine ja tarbimislaenude lansseerimine sealsel turul. Tänase seisuga on Bigbank ka ainus täielikult digitaalne pank Bulgaarias. „Hoolimata kolmekümneaastasest ajaloost oleme tehnoloogiliselt väga moodne pank. Me ei proovi teha kõike, aga seda, mida me teeme, teeme väga hästi," kinnitas Martin Länts.