Blogi|Bigbank kasvatas poolaastaga 162 miljoni võrra laenuportfelli ning teenis 17 miljonit puhaskasumit

Bigbank kasvatas poolaastaga 162 miljoni võrra laenuportfelli ning teenis 17 miljonit puhaskasumit

Täna avaldatud Bigbanki 2023. aasta II kvartali ja esimese poolaasta auditeerimata majandustulemuste kohaselt kasvatas pank 6 kuuga laenuportfelli 162 miljoni euro, hoiusteportfelli 231 miljoni euro võrra ning teenis 17 miljonit eurot puhaskasumit.

Bigbanki juhatuse esimehe Martin Läntsi sõnul olid vaatamata ebakindlale väliskeskkonnale ja intressimäärade jätkuvale kasvule 2023. aasta esimese kuue kuu Bigbanki finantstulemused ning laenude- ja hoiusteportfelli kasv väga head. „Bigbanki laenuportfell on kasvanud 2023 esimese poolaastaga jõudsalt kõikides tootekategooriates ning olles suunanäitajaks õiglase hoiuseintressi maksjana, on ka meie hoiuste mahud ootuspäraselt kasvanud,“ tõi Länts esile.

Martin Länts tänas ka usalduse eest kõiki investoreid, kes lõid kaasa teises kvartalis Bigbanki tegevuse finantseerimiseks korraldatud esimese taseme täiendavatesse omavahenditesse (AT1) kuuluvate võlakirjade suunatud emissioonil, millega pank kaasas 3,39 miljonit eurot täiendavat kapitali.

2023. aasta teine kvartal oli Bigbankile oluline verstapost ka selle poolest, et Tallinnas koliti mais uude kontorisse. „Bigbanki peakontor asub nüüdsest Eesti Rahvusraamatukoguga samas majas aadressil Narva mnt. 11. Avar ja tänapäevane uus kontor annab töötajatele lisamotivatsiooni jätkamaks panustamist Bigbanki kasvuplaanidesse,“ märkis Länts.

Bigbanki 2023. aasta esimese kuue kuu puhaskasum oli 17,0 miljonit eurot, 2022. aasta samal perioodil oli see 14,1 miljonit eurot. Kasv ulatus 2,9 miljoni euroni (+21%). 2023. aasta teise kvartali kasum 7,4 miljonit eurot jäi 4% alla eelmise aasta sama perioodi kasumile, mis oli 7,7 miljonit eurot.

Bigbanki laenuportfell kasvas juuni lõpuks rekordilise 1,5 miljardi euroni, suurenedes kvartaliga 89 miljoni euro võrra (+6%) ja esimese poolaastaga 162 miljoni euro võrra (+12%). Eluasemelaenude portfell kasvas kvartaliga 23 miljoni euro võrra (+9%) 269 miljoni euroni, ärilaenude portfell 37 miljoni euro võrra (+7%) 550 miljoni euroni ning tarbimislaenude portfell 19 miljoni euro võrra (+3%) 693 miljoni euroni. 2022. aasta teise kvartaliga võrreldes kasvas kogu brutolaenuportfell 390 miljoni euro võrra (+35%).

Ettevõtete panganduse poolel näitas esimesel poolaastal erakordselt kiiret kasvu auto- ja seadmeliisingu müük. Äriklientidele liisingu müük kasvas käesoleva aasta 2. kvartalis esimese kvartaliga võrreldes 59% ja selle aasta kuue kuu kokkuvõttes võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 71%. Ärilaenude- ja liisingute müügimaht teises kvartalis ulatus 101 miljonit euroni, seejuures kasvas ärilaenude müük esimese kvartaliga võrreldes 83% võrra. Märkimisväärne on seejuures ka müügi struktuurne muutus. „Kui veel aasta tagasi moodustasid ärilaenude müügist peamise osa elamispindade arendused, siis sellel aastal annavad tooni oma tarbeks ehitatavad tootmis- või laohooned ja pikaajalist tulu teenivad ärikinnisvara arendused,“ kommenteeris Länts.

Lisaks ärilaenude- ja liisingute müügiedule on näha positiivset trendi ka kodulaenude vallas. „Bigbanki pidevalt kasvav kodulaenude portfell näitab, et paljud kliendid on meid usaldanud oma kodu finantseerimisel, mis omakorda tõestab, et oleme suutnud neile enda konkurentidest paremaid laenutingimusi pakkuda,“ tõi Länts esile.

Teises kvartalis püsis panga laenuportfelli kvaliteet jätkuvalt heal tasemel. Kvartali lõpus oli vaid 1,3% laenunõuetest üle 90 päeva viivituses.

Kontserni hoiuseportfell kasvas kvartaliga 100 miljonit euro võrra (+7%) ja poolaastaga 231 miljoni euro võrra (+17%) 1,6 miljardi euroni. 2022. aasta esimese poolaastaga võrreldes kasvas Kontserni hoiuseportfell kokku 430 miljoni euro võrra (+37%). Tähtajaliste hoiuste portfell suurenes 2023. aasta esimeses poolaastas 136 miljonit eurot (+18%) 877 miljoni euroni. Säästuhoiuseportfell kasvas 94 miljonit eurot (+15%) 721 miljoni euroni.

Bigbank AS (www.bigbank.ee) on Eesti kapitalil põhinev era- ja äriklientide laenudele ja hoiustele keskendunud pank, millel on lisaks tegevusele Eestis filiaalid Soomes, Rootsis, Lätis, Leedus ja Bulgaarias ning mis pakub piiriülese teenusena oma tooteid ka Austrias, Saksamaal ja Hollandis. Bigbanki bilansimaht ületab 1,9 miljardit eurot.