Blogi|Tähtajaliste pangahoiuste turg: suurpangad langetasid mais intresse, kuid turu parimad pakkumised jäid samale tasemele

Tähtajaliste pangahoiuste turg: suurpangad langetasid mais intresse, kuid turu parimad pakkumised jäid samale tasemele

Mais jätkus pankade poolt Eesti eraisikutele pakutavate tähtajaliste hoiuste intressimäärade langus – Luminor ja SEB langetasid eri tähtaegade hoiuseintresse keskmiselt 0,25 protsendipunkti võrra, kuid turu parimad pakkumised jäid enam-vähem samale tasemele. Muutustest hoolimata ning hoiuse tähtajast sõltumata on turu parima intressipakkumise tegijate esikolmikus ikka Holm Pank, Inbank ja Bigbank.

Bigbank Eesti hoiuste ja turundusüksuse juhi Arthur Taaveti sõnul jätkus mais tähtajaliste hoiuste intressilangus - näiteks suurpangad SEB ja Luminor langetasid oma hoiuseintresse keskmiselt 0,25 protsendipunkti võrra. „Tähtajaliste hoiuste intressid on aastases võrdluses langenud umbes poole võrra. Samas näeme aprilli andmetel vähemalt sama suurt mahu kasvu müügis, mis tähendab, et inimesed tegelevad oma säästudele parima tootluse otsimisega aktiivselt,” märkis ta. 

Bigbanki statistika näitab Taaveti sõnul, et hoolimata pidevalt edasi langevatest intressimääradest soovivad inimesed järjest vähem sõlmida pikemaajalisi hoiuselepinguid. “Kõige rohkem, üle 60% hoiustatud summast on aprill-mai jooksul läinud 4-6 kuu pikkustele tähtajalistele hoiustele. Võrdluseks võib tuua, et aasta eest, kui kõrgeimad intressinumbrid olid 12 kuu hoiustel, oli lühikese perioodi hoiuste osakaal müügis vaid 5% kandis.” 

Taavet kinnitas, et lähikuudel kavatseb Bigbanki jätkata oma kliendisõbraliku hoiuste hinnastamispoliitikaga: “Nii nagu Bigbank oli intresside tõusu perioodil alati esimeste seas, kes oma hoiustajatele hoiuseintressi tõstsid, kavatseme nüüd intresside langusperioodil olla viimaste seas, kes teevad intresside langetamise otsust.”

Kiirelt muutuvas intressikeskkonnas tuleb rahatargal hoiustajal Arthur Taaveti sõnul enne iga tähtajalise deposiidi lepingu sõlmimist ära teha põhjalik hinnavõrdlus, sest sisult sama toote hind erineb pankade lõikes oluliselt. Esimene hoiuseid puudutav otsustus peaks aga olema see, et suuremaid summasid ei tasu lasta seista arveldusarvel, sest sellelt ei teeni raha omanik midagi. Hoiustaja saab oma ajahorisondist ja rahavajadusest lähtudes valida kas tähtajalise hoiuse või siis säästuhoiuse vahel, millele paigutatud raha saab paaripäevase etteteatamisega ja vahepeal kogutud intressi kaotamata vajadusel taas kasutada.

Antud ülevaade käsitleb selgelt ainult pangahoiuste turgu ja jätab kõrvale laenu- ja hoiuühistute või finantsvahendus- ja kauplemisplatvormide poolt inimestele raha paigutamise eest makstavad tasud, sest sinna paigutatud summadele ei laiene Tagatisfondi kaitse. „Kui raha omanik tahab rahulikult magada, siis peab ta hoiustamise juures arvestama, et Tagatisfondi 100 000 euro ulatuses garantii kehtib ainult kommertspankades hoiustatud rahale,“ selgitas Arthur Taavet.

Mai 2025: eraisikutele Eesti kommertspankade poolt pakutavad tähtajalise hoiuse intressid

 
* pangad tähestikulises järjekorras 
** rohelises kastis: perioodi parim pakkumine turul (28. mai 2025 seisuga)
*** punase kirjaga: muutus protsendipunktides võrreldes 28. aprilliga 2025