Blogi | Bigbank kasvas kvartaliga üle 10 protsendi

Bigbank kasvas kvartaliga üle 10 protsendi

Rahvusvahelistel turgudel tegutsev Eesti pank Bigbank teenis tänavu esimeses kvartalis 6,4 miljonit eurot kasumit, kasvatades varade mahu ligi 1,3 miljardi euroni ehk kvartaliga 10,3%. Miljardi euro piir ületati ka klientidele väljastatud laenude ning kaasatud hoiuste mahus.

Bigbanki juhatuse esimehe Martin Läntsi sõnul jätkus esimeses kvartalis panga sihikindel kasv, sõda Ukrainas tegevust oluliselt ei mõjutanud ja grupi finantstulemused on head. „Tarbijate käitumises oli vahetult sõja alguses arusaadav jõnks, mis tänaseks on selgelt ületatud ja meie laenuportfellis ei ole olulisi positsioone, mis oleks mõjutatud Venemaast, Valgevenest ega Ukrainast,“ kommenteeris Länts hetkeolukorda.

Läntsi sõnul oli Bigbanki jaoks 2022. aasta 1. kvartali olulisteks verstapostideks nii väljaantud laenude kui hoiuste mahu kasv, mõlemad ulatusid kvartali lõpus üle miljardi euro ning kasv võrreldes aastalõpu seisuga oli vastavalt 12,1% ja 13,1%. „Kvartalitulemused kinnitasid taas, et Bigbank on efektiivne ja hästijuhitud pank – aasta baasil, võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga, kasvas meie kvartali neto intressitulu 21,9% ja kasum 10,6%,“ lisas ta.

Hoiuste mahu kasvu pangas panustas nii märtsis toimunud hoiuste lansseerimine Bulgaaria turul kui see, et Eesti turul tõstis Bigbank intressid pangahoiuste turu parimaks. Kodulaenude osas oli märts nii Eesti kui Läti turul kõigi aegade rekordkuu ning tervikuna saavutas pank kõikides riikides, kus kodulaenu pakutakse (Eesti, Läti ja Leedu) aastate lõikes parima esimese kvartali müügitulemuse. Aasta baasil võrdluses kasvas panga poolt esimeses kvartalis Balti riikides väljastatud kodulaenude kogusumma 344% ja võrreldes kaht viimast kvartalit 22%.

Eesti eripärana saab esile tuua veel rekordkoguse sõlmitud erigraafikuga kodulaene, kus laenu põhiosa tagastamise võib aastateks edasi lükata. Koduostjate suurema huvi taga erigraafiku vastu on olnud nii inflatsiooni teadvustamine kui Bigbanki otsus eemaldada piirangud taotluse esitamisel – enam ei pea selleks olema 2 taotlejat ja lastega pere, vaid nüüd saavad seda taotleda kõik soovijad.

Bigbanki ettevõtete panganduse laenu- ja liisinguportfelli maht käesoleva aasta 1. kvartali seisuga kasvas mullu sama ajaga võrreldes 4,3 korda ehk 219,4 miljoni euro võrra (+330%). Seejuures on kasv olnud laiapõhjaline ja kõigis kolmes Balti riigis, kus pank ettevõtete pangandusega tegeleb. Esimese kvartali jooksul kasvas panga poolt finantseeritud ettevõtete krediidiportfell 25% ja moodustas 31.03.2022 seisuga 285,8 miljonit eurot.

Rohkem kui pool ettevõtete krediidiportfellist on väljastatud Eestis, ülejäänud Leedus ja Lätis. Suurima osa krediidiportfelli kasvust moodustasid esimeses kvartalis investeerimislaenud rahavooga ärikinnisvara ja põllumajanduse ning metsandussektorisse. Ettevõtetest auto- ja seadmeliisingu klientide arv kasvas esimeses kvartalis 32% võrra. Kiireimat kasvu ettevõtete liisinguga on pank näidanud Leedu liisinguturul.

Bigbank on laenudele spetsialiseerunud rahvusvahelise haardega Eesti kommertspank, mille bilansimaht ületas 2021. aastal ühe miljardi euro piiri.