Võrreldes koroona eelse ajaga on kõige rohkem kasvanud välismaalastele kuuluvate ettevõtete arv
Täna avaldas Statistikaamet andmed ettevõtete arvu kohta eelmisel aastal. Kokku oli Eestis registreeritud 159 378 majanduslikult aktiivset ettevõtet, nendest 87,3% olid Eesti eraettevõtted, 12,5% kuulus välismaistele omanikele/ettevõtetele, ülejäänud ettevõtted (arvuliselt 200) olid avaliku sektori ettevõtted. Kõige kiiremini kasvabki välismaa eraõiguslikele isikutele kuuluvate ettevõtete arv – aastaga oli kasv 10%, koroona eelse perioodiga (2019) võrreldes isegi 58%. Eesti ettevõtete arv oli praktiliselt sama, mis eelmisel aastal, kuue aastaga kasv 15,5%. Avaliku sektori ettevõtete arv on kuue aastaga vähenenud 16%.
Võrreldes 2019. aastaga on ettevõtete koguarv kasvanud 19,5%. Kui me vaatame ettevõtete arvu muutust töötajate arvu järgi, siis kõige rohkem (95%) on mikroettevõtteid ehk ettevõtteid, kus töötab vähem kui 10 inimest.
2024. aastaga võrreldes kasvas ettevõtete koguarv mullu 0,9%. Kõige rohkem kasvas aastaga 50-249 töötajaga ettevõtete arv, kasv 3%. Kokku oli selliseid ettevõtteid 2025. aastal 1151. Suurte ettevõtete (rohkem kui 250 töötajat) arv püsib stabiilsena, neid oli sellel ja eelmisel aastal 187.
Juriidilise vormina domineerivad osaühingud, mis moodustavad ettevõtete koguarvust 87,4%. Füüsilisest isikust ettevõtjaid oli 17 000 (ettevõtete koguarvust 10,7%). Enne koroonat moodustasid nad ettevõtete koguarvust 16,4% ja neid oli kokku üle 21 tuhande.
Tegemist on ettevõtetega, mis Statistikameti vaates on aktiivsed ehk kellel on mingi majandustegevus kalendriaasta jooksul. Need arvud ei sisalda nö riiuliettevõtteid, mis on küll registreeritud, aga ei tegutse. Hinnanguliselt on neid umbes sama palju kui majanduslikult aktiivseid ettevõtteid.