Juuni oli aktiivne kodulaenukuu, ka keskmine laenusumma ja kogu portfell kasvasid kenasti
Hoolimata suve algusest oli kodulaenulepingute arv juunis suurem kui mais ning 136 tuhande euro piiri ületanud keskmine laenusumma oli koguni 12% suurem kui mais, selgub Bigbanki kodulaenuportfelli analüüsist.
Bigbank Eesti juhi kohusetäitja Arthur Taaveti sõnul oli juuni aktiivne hoolimata pühadenädalast, mil paljud eelistasid pikemalt puhata ja argiseid toimetusi pigem vältida. "Uusarenduste kodude müüjatel ja ostjatel oli juunis veidi kiire kokkuleppele jõuda. Samas, kuigi oma roll juulist kehtima hakanud kõrgemal käibemaksumääral kindlasti oli, siis suures plaanis on tunnetatav, et turg on lihtsalt üldiselt aktiivne," kommenteeris Arthur Taavet kinnitades, et uusarenduste koduostud juuni lepingutes tavapärasega võrreldes oluliselt silma ei paistnud.
Keskmine laenusumma oli juunis 136 571 eurot, mis oli küll mai keskmisest 12% suurem, kuid jääb siiski viimase aasta nii-öelda tavapärasesse laenusumma koridori. "Rohkem lepinguid ja kõrgem laenusumma kergitasid ühiselt ka Bigbanki kodulaenude müügimahtu eelnenud kuuga võrreldes veidi enam kui 13% võrra," võttis Arthur Taavet panga jaoks eduka kodulaenukuu tulemused kokku.
Pangajuhi hinnangul on üldise aktiivsuse taga omajagu neid, kes eri põhjustel on tänaseks koduostu juba 2-3 aastat edasi lükanud. "Tänaseks on selge, et miski odavamaks ei lähe ning lõputult oodata ka keegi ei taha," viitas Arthur Taavet, kelle sõnul on vähemalt uute korterite turul pigem oodata hinnatõusu, sest sisendihinnad on oluliselt kasvanud ja nii ei saa ka uusehitiste arendajad tänast hinda tulevikus pakkuda.
Bigbanki juhi sõnul on turu aktiivsusele aidanud kaasa nii Euribori langus kui palgakasv, kuid samas on pärssivaks jõuks igapäevaste elamiskulude jätkuv kasv. "Kuigi juulis tõusnud käibemaksumäär mõjutab inimeste jooksvaid kulutusi esmapilgul vähem kui 2% võrra, siis samal ajal on viimastel kuudel mitmetes sektorites hinnatõus olnud sellest oluliselt kiirem ja summeeritult on kulude kasvu mõju pere-eelarvele ning investeerimisvõimekusele paraku olemas," kommenteeris Arthur Taavet.