Blogi | UUS TREND: eriline kodulaen, mida saab ainult ühest Eesti pangast

UUS TREND: eriline kodulaen, mida saab ainult ühest Eesti pangast

Kodulaen, mis lubab esimesel kümnel või isegi kahekümnel aastal tagasi maksta vaid intressiosa, on inflatsiooni kiirenedes kiiresti populaarsust kogunud. Ainsana Eestis väljastab erigraafikuga kodulaenu Bigbank ja septembris oli “eriline” juba koguni iga kolmas pangast välja antud laen.

"Inimeste arvates euro väärtus praeguses kiires inflatsioonis langeb, aga samas paljude perede sissetulekud absoluutarvudes tänu sellele ka kasvavad. Nii peetaksegi kasulikuks kodulaenu põhiosa tagasimaksmist kaugemasse tulevikku edasi lükata," selgitab Bigbanki Eesti juht Jonna Pechter ning lisab, et pank on hiljuti erigraafiku põhimõttel ridamisi refinantseerinud ka varem võetud kodulaene.

Kinnisvara hinnad tegid Pechteri sõnul aastaga kiire tõusu, mis on toonud kaasa vajaduse suuremat laenu võtta. “Oma kodu ostmine on väga oluline samm ja selle päris õige leidmisel tasub reeglina tegutseda otsustavalt,” soovitab Jonna Pechter, kelle sõnul on samalaadsed pikaajalised laenud rohkem levinud riikides, kus kinnisvarahinnad on väga kõrged. ”Ka Eestis ei ole sissetulekud kasvanud hindadega samas tempos, kuid erigraafik aitab ihaldatud kodu ostmise ikkagi teoks teha,” lisab Bigbanki juht, kuid rõhutab samas, et tegemist on ikkagi olulise finantsotsusega, mille puhul tasub kõik detailid hoolikalt läbi kaaluda.

Erigraafikuga laenu tingimuste kohaselt saab laenuvõtja igal ajahetkel otsustada mingi osa laenust varem tagastada ning seda vähemalt 1000-eurose tagasimakse puhul täiesti tasuta, mis annab suurema valikuvabaduse ka neile, kelle sissetulek võib igakuiselt olulisel määral erineda. Nii on mahukaid eluasemelaene hiljuti võtnud või refinantseerinud ka mitmed ettevõtjad, kelle tulust suur osa laekub dividendidena kord aastas.

Pechter toob veel ühe näite hiljuti oma kodulaenu refinantseerinud eramuomanikust. "Tema jutt oli väga konkreetne - sel talvel on oodata väga suuri küttearveid, aga ta ei taha  oma muu elu arvelt järsult kokku hoidma hakata. Nii otsustaski ta kodulaenuga seotud suuremad kulutused mõneks ajaks edasi lükata eeldades, et maksimaalselt nelja-viie aastaga saabub energiahindades mingi uus selgus ja stabiilsus," rääkis Pechter

Bigbank on laenudele spetsialiseerunud rahvusvahelise haardega Eesti kommertspank, mille bilansimaht ületas 2021. aastal ühe miljardi euro piiri.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist tutvuge hoolikalt teenuse tingimustega kodulehel www.bigbank.ee ja vajadusel konsulteerige asjatundjaga.