Blogi | Bigbank näeb kinnisvaraturul keskmise laenutaotluse summa olulist kasvu

Bigbank näeb kinnisvaraturul keskmise laenutaotluse summa olulist kasvu

Bigbanki keskmise kodulaenutaotluse summa on 10 kuuga kasvanud 17,5%.

Olukorda Tallinna ja Harjumaa eluasemeturul iseloomustab Bigbanki Eesti üksuse juhi Jonna Pechteri sõnul see, et suvest alates on tehingumahud stabiliseerunud, kuid laenutaotluste keskmised summad on kuust-kuusse kasvanud.

„Kui tänavuse aasta alguses oli keskmine Bigbankile esitatud kodulaenu taotluse summa 97 000 eurot, siis oktoobri lõpu seisuga on see kasvanud juba 114 000 euroni ehk 17,5%," räägib ta.

Bigbanki järjest kasvava keskmise laenusumma taga näeb Pechter kaht faktorit. Esiteks on uusehitiste hinnatõus paratamatult kandunud ka järelturu korterihindadesse, mis suurendab keskmise tehingu hinda. „Teiseks see, et järjest suurem osa inimesi on rahatarkuse loomuliku osana hakanud küsima laenupakkumist mitmelt pangalt ja see konkurents on intressikulusid alandanud, mis võimaldab ka laenusummat suurendada. Täna pakub Bigbank turu keskmisest madalamat intressimäära kodulaenule," lisas ta.

Pechteri sõnul ei ole kodulaenutaotluste arvu põhjal põhjust öelda, et oleks buum - suvest alates on taotluste arv pigem stabiliseerunud. „Kõige rohkem kodulaenutaotlusi oli aasta alguses ja kevadel ning ka juulis, peale seda on taotluste arv pigem stabiliseerunud," märkis ta. Turu aktiivsus ja inimeste huvi kodulaenu võtta on aga tema sõnul regiooniti väga erinev - üle poole kõikidest kodulaenu taotlustest laekub Bigbanki Harjumaalt.

Laenudele spetsialiseerunud pangana tõi Bigbank novembris turule ka uue kodulaenutoote, millega esmakordselt Eestis saab kinnisvarainvestor kodulaenule sarnastel tingimustel rahastada väljaüürimiseks mõeldud elukondliku kinnisvara ostu.

„Eestlaste huvi kinnisvara kui paljude jaoks arusaadava ja suhteliselt stabiilse investeerimisklassi vastu on üldteada. Oma uusimat kodulaenutoodet disainides võtsime eesmärgiks pakkuda üürikorterisse raha paigutada soovivale investorile võimalikult kodulaenutingimustele sarnanevat ning selgelt turu parimate tingimustega rahastamisvarianti," kommenteeris Jonna Pechter.