Blogi | Null versus 3% - ära kingi oma hoiuse intressi kodupangale

Null versus 3% - ära kingi oma hoiuse intressi kodupangale

Kui sa tahad oma sääste hoiustada turvaliselt pangaarvel, kuid teenida oma rahalt intressi, siis peaksid kiiremas korras panema oma raha jooksvalt arveldusarvelt ümber tähtajalisele hoiusele ja leidma sellise panga, kes maksab sulle sinu raha eest rohkem. Valik on selge – arveldusarvel seisva raha eest sa intressi praktiliselt ei saa ehk kingid selle tulu oma kodupangale, kuid tähtajalise 12kuulise hoiuse eest maksab kodumaine Bigbank sulle 2,5% intressi aastas, kümneaastase hoiuseperioodi puhul on intress 3% aastas.

Ajalugu õpetab, et kui majandust tabab kiire inflatsioon, sunnib see kõiki säästude omanikke otsima oma rahale suuremat kaitset ja tootlust. Täna on nii Eestis ja just seepärast otsustas eestimaine Bigbank tõsta tähtajalise pangahoiuse intressid turu tipptasemele. Aastase hoiuse eest maksab Bigbank nüüd 2,5%, maksimaalse perioodiga hoiuse puhul on intress juba 3% ja seda ilma igasuguste tehingu- või hooldustasudeta.

Kas Eesti inimesed ei hooli oma säästudelt tulu teenimisest?

“Eesti elanike säästud viimastel aastatel hoogsalt kasvanud, kuid paraku on siinsel turul tegutsevad suurpangad pannud kliendid tähtajalistest hoiustest võõranduma nullilähedaste intressidega,” kommenteeris Bigbank Eesti juht Jonna Pechter. Hiljuti avaldatud Eesti Panga statistika kohaselt oli Eesti kodumajapidamistel augusti lõpu seisuga kokku hoiuseid ligi 11,1 miljardit eurot. Enamus sellest – 9,7 miljardit eurot oli aga jooksval ehk arveldusarvel, mis inimestele intressitulu praktiliselt ei teeni. Pechteri sõnul on Eesti inimesed viimaste aastatega saanud vägagi teadlikuks, et mitmest pangast kodulaenu pakkumise küsimisega saab lõpptulemusena parema intressiga laenu ja seeläbi võib igakuistelt makselt aastate jooksul saada tuhandeid ja tuhandeid eurosid kokkuhoidu. Säästude ja pangahoiuste osas on aga samasugune teadlikkus alles lapsekingades.

“Bigbank maksis ka varem tähtajalise hoiuse eest üle turu keskmise intressi, kuid nüüd pakume Eesti pangahoiuste turu tipus olevat intressi,“ selgitas ta. Panga poolt pakutav tähtajalise hoiuse intress tuleb Pechteri sõnul panna konteksti. Riikliku regulatsiooni kohaselt on tagamata ja tagatud hoiused ning paika on pandud ka selge mehhanism ning määrad, kuidas hoiuste tagamine toimub. Enne oma säästude paigutamist peaks iga inimene sellega tutvuma – näiteks Tagatisfondi kodulehel www.tf.ee/hoiuste-kaitse/. Põhireegel on lihtne – igal hoiustajal on igas pangas kaitstud kuni 100 000 euro väärtuses hoiuseid, kusjuures see summa võib sisaldada ka seni teenitud ja veel välja maksmata intresse.

Hoiusel ja hoiusel on vahe sees

Oluline on ka arvestada, et erinevalt pankadest ei ole hoiu-laenu ühistute hoiused tagatud hoiuste tagamise skeemiga, mistõttu on nende risk ja seega ka tootlus suurem.

Selle tõe näitlikustamiseks võib lähiajaloost analüüsida kaht selgelt erinevat finantsasutuse sulgemise juhtumit Eesti turul. Riikliku ettekirjutuse alusel lõpetas 2018. aastal päevapealt oma töö kommertspangana tegutsenud Versobank, kuid sealsed hoiustajad said Tagatisfondi reeglite kohaselt oma raha koos intressidega kätte vähem kui kuu jooksul. 2021. aasta kevadtalvel lõpetas aktiivse tegevuse hoiu-laenu ühistu ERIAL, mille juhid said kriminaalsüüdistuse investeerimispettuses. Sealsed hoiustajad – rohkem kui 1000 inimest ja ettevõtet – ei ole oma raha kogusummas üle 16 miljoni euro siiani kätte saanud. Juba on aga ka kuulda Eesti Arengu Hoiu-laenuühistu pankrotist, kus nii ühistu raha kasutamine kui tulemus hoiustajate jaoks tundub olevat ERIAL-iga sarnane. Kui palju ja millal on klientidel lootus oma säästudest tagasi saada, selgub alles saneerimisprotsessi käigus, milleks võib kuluda aastaid.

Tähtajaline pangahoius – kombinatsioon turvalisusest ja tootlusest

Iga kriis õpetab meile, et varud on tähtsad ja veelgi tähtsam nende kindel kaitse. Bigbanki tähtajaline hoius on ses mõttes hea kombinatsioon – tähtajaline pangahoius teenib rahale lisa ning teisalt allub nii selle põhiosa kui intress riikliku Tagatisfondi poolt kehtestatud hoiuste kaitse regulatsioonile.

Intress 2,5% aastasele tähtajalisele pangahoiusele on selgelt turu parimate pakkumiste seas. Täpsema info leiate võrdlustabelist www.bigbank.ee/hoiused. Hoiustades näiteks 25 000 eurot 12 kuuks aastase intressimääraga 2,5%, teenite 12 kuu möödudes 625 eurot. Oma raha hoiustamistähtaja saate valida 1 kuust kuni 10 aastani ning ise määrata, kas intressid kantakse üle igakuiselt, kord aastas või lepingu lõppemisel. Enne lepingu sõlmimist tutvuge hoolikalt teenuse tingimustega kodulehel www.bigbank.ee ning vajadusel konsulteerige asjatundjaga.

“Selle üle, kas pakutav intress on atraktiivne või mitte, võib tahtmise korral vaielda, kuid selge on see, et suuremaid säästusid pole mingit mõtet hoida tavakontol, sest nii ei teeni sa juurde mitte sentigi, vaid kingid selle intressi lihtsalt oma kodupangale,” võttis Jonna Pechter teema kokku.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist tutvuge hoolikalt teenuse tingimustega kodulehel www.bigbank.ee ja vajadusel konsulteerige asjatundjaga.