Blogi|Bigbank: põllumajandussektor on küll raskustes, aga jätkame finantseerimist

Bigbank: põllumajandussektor on küll raskustes, aga jätkame finantseerimist

Hoolimata eelmisel aastal Eesti põllumajandussektoris taimekasvatajaid tabanud tagasilöökidest nii saagikuse, teravilja hindade kui ka toetuste osas ning sellega kaasnenud kahjumitest ja likviidsusraskustest, ei ole Bigbank põllumajandustootjate finantseerimist kokku tõmmanud, kinnitas Bigbanki ettevõtete panganduse suurkliendihaldur Tarmo Kase.  

Põllumajandussektori projektidele spetsialiseerunud suurkliendihalduriTarmo Kase sõnul on Bigbank püüdnud põllumeestele pakkuda antud olukorras parimaid võimalikke tingimusi ning ei ole finantseerimiskraani kinni keeranud. “Läheneme igale kliendile võimalikult fokusseeritult ning püüame leida võimalusi sealt, kus teised turuosalised seda ei näe. Näiteks oleme põllumaa tagatisel valmis finantseerima kuni 80% PRIA toetuskõlbuliku põllumaa hindamisaktis toodud turuväärtusest,” selgitas ta. Samuti on põllumajandusettevõtjail võimalik taotleda seadmeliisingut. 

Erinevate negatiivsete mõjurite kokkulangemine on Kase sõnul viinud Eesti taimekasvatajad olukorda, kus tänavusele põllutööde hooajale minnakse vastu tõsiste likviidsusprobleemidega ning võimalusi nende lahendamiseks ei ole just liiga palju. “Riigieelarve puudujäägiga maadlev valitsus on otsustanud probleemi lahendamisse lisavahendeid mitte eraldada ja nii jäävadki põllumehe jaoks käibevahendite tekitamiseks suures plaanis lauale vaid üksikud valikud – krediit tootmissisendite müüjatelt, omandis oleva põllumaa müük ja lisafinantseeringu taotlemine pangast,” selgitas ta.  Viimane variant ei ole samuti ei tootjate ega pankade vaates kergete killast, kuna 2023.a. finantstulemused on sektoris kehvapoolsed ning paljud tootjad lõpetasid aasta kahjumiga. 

Bigbanki hinnangul oli 2023. aasta Eesti põllumeeste jaoks tavapärasest oluliselt keerulisem, tagasilöögid tabasid sektorit nii saagikuse, teravilja hindade kui ka toetuste osas. Kevadine külm, suvine põud ja liigniiske sügis mõjutasid teraviljade saagikust Eestis negatiivselt ning Statistikaameti andmetel oli 2023. aasta teraviljasaak 1,2 miljonit tonni ehk 21% väiksem kui aasta varem. Hektari kohta saadi keskmiselt 3,4 tonni teravilja, mis on viimase viie aasta madalaim tulemus. Kase tõi esile, et lisaks madalale saagikusele andsid täiendava löögi põllumajandustootjate rahavoole ka aastatagusega võrreldes madalamad viljahinnad. Konjuktuuriinstituudi andmetel oli 2023.a. IV kvartali keskmine nisu hind Eestis 210,58 eurot/tonn, mis oli aasta varasemaga (318,01 eurot/tonn) võrreldes oluliselt kesisem. Sektori tulu vähendas veelgi ühtse pindalatoetuse ning kliimat ja keskkonda säästvate põllumajandustavade toetuse määrade ümbervaatamine - kui aastal 2022 moodustasid need 192,1 eurot hektari kohta, siis 2023. aastal vaid 152,8 eurot hektari kohta (langus -20,5%). 

Bigbank AS (www.bigbank.ee) on Eesti kapitalil põhinev era- ja äriklientide laenudele ja hoiustele keskendunud pank, millel on lisaks tegevusele Eestis filiaalid Soomes, Rootsis, Lätis, Leedus ja Bulgaarias ning mis pakub piiriülese teenusena oma tooteid ka Austrias, Saksamaal ja Hollandis. Bigbanki bilansimaht on üle 2,3 miljardi euro, millest ärilaenude portfell moodustab üle 579 miljoni euro.