Kui koolitööd tahavad tegemist

Mida pidada silmas, kui soovid lapsele soetada koolitööde jaoks arvutit?

07 August • Ervin Salusoo • 4 minuti lugemine

Kooliarvuti

Uus arvuti

  Kooli algus on kiirelt lähenemas ja käes on aeg hakata varuma kooliasju. Kui paarkümmend aastat tagasi käidi kogu perega koolilaatadel pliiatseid ning pinalit ostmas, siis nüüd on hädavajalik koolijütsi töövahend arvuti. Mida arvuti ostmisel silmas pidada, sellest nüüd lähemalt räägimegi.


  Kas laua- või sülearvuti või hoopis tahvelarvuti?


  Kindlasti sõltub arvuti ostmisel valik sellest, millised on konkreetsed vajadused. Kui koolitöid tehakse ainult kodus, siis võib osta lauaarvuti, mis võimaldab soodsama hinnaga soetada võimsama arvuti. Kui veel umbes kümmekond aastat tagasi oli sülearvutite tehniline võimekus võrreldes lauaarvutiga suhteliselt madal ning võimsa sülearvuti hinnad olid üsna kõrged, siis täna on sülearvutites kasutatav tehnoloogia üsna sarnane sellele, mida kasutatakse lauaarvutitel. Seega sõltub nende kahe variandi vahel valiku tegemine ikkagi palju ka sellest, millist summat soovitakse tehnika soetamisse investeerida.


  Küll aga tuleks sülearvuti ostmisel kindlasti silmas pidada seda, et täiendavalt võiks soetada väliseid lisaseadmeid, mis pakuvad sülearvutiga töötamisel lisamugavust ning võivad pikemate tööperioodide puhul olla ka tervislikumad, näiteks lisamonitor. Enimlevinud lisaseadmed sülearvutile ongi monitor, lisaklaviatuur ning hiir. Elu muudab mugavamaks spetsiaalselt sülearvutile mõeldud dokkimisseade, kuhu saab arvuti kiirelt ja mugavalt kinnitada. Lisaseadmed on kindlasti vajalikud ka siis, kui valikuks on hoopis tahvelarvuti, sest kiirema ja mugavama töö võimaldamiseks on näiteks lisatav klaviatuur hädavajalik.


  Hinnatase on kõikide variantide puhul väga erinev ning hinnad algavad süle- ja lauaarvutite puhul paarisajast eurost, tahvelarvutite puhul lausa viiekümnest eurost. Siiski kui peame silmas seda, et tehnika puhul on oluline seadme töökindlus ning see, et koolitööd saaksid kenasti tehtud, siis võiks lauaarvuti puhul arvestada koos kõikide lisaseadmetega väljaminekuga minimaalselt nelisada eurot, korraliku sülearvuti koos paari tööks vajaliku lisaga saab kätte umbes viiesaja euroga ning tööks sobiva tahvelarvuti hinnaskaala algab 250 eurost. Hinda mõjutab suurel määral ka see, milline on konkreetse seadme tootja bränd. Kui soov on soetada kindlasti näiteks Apple tooteid, siis peaks arvestama suurema väljaminekuga.


  Mida silmas pidada arvuti riistvara võimekuse osas?


  Kui seadme ostuks vajaminev rahasumma on olemas ning välja mõeldud ka see, kas valitakse laua-, süle- või tahvelarvuti, siis peaks mõtlema sellele, milline peaks olema antud arvuti riistvaraline võimekus ning mida selles osas peaks silmas pidama. Kindlasti ei ole kõik inimesed, kes endale või oma pereliikmetele uut arvutit soetama hakkavad, tehnikavaldkonna spetsialistid. Sel juhul tasuks nõu pidada kas mõne tuttavaga, kes seda valdkonda paremini tunneb, või siis juba müügikohas klienditeenindajaga, kes samuti antud valdkonnas teadlikum. Paar olulist detaili, mida võiks kindlasti silmas pidada, on arvuti protsessor ning mälu maht, mis tagavad arvutile töökiiruse ning kõvaketta maht, mis võimaldab arvutisse installeerida erinevaid tööks ja muudekski vajadusteks mõeldud tarkvaralahendusi ning hoida arvutis tööks vajalikke faile.


  Lisaks sellele on oluline see, milliseid tööülesandeid konkreetne seade peab läbi viima hakkama. Kui arvutikasutajal on plaanis lisaks koolitöödele hakata tegelema ka näiteks videotöötluse või suuremahuliste kujundustöödega, siis on oluline korraliku graafikakaardi olemasolu, et arvuti oleks võimeline suuri pildi või videofaile kiirelt ja veatult töötlema. Graafikakaart on oluline ka siis, kui plaanis arvutit puhkehetkedel näiteks arvutimängudega tegelemiseks kasutada. Kui aga plaanitakse arvutit kasutada vaid dokumenditöötluseks ning veebis käimiseks, siis võib graafikakaart olla ka integreeritud, mis tähendab seda, et arvuti ei pruugi suuremahuliste graafiliste töödega hakkama saada, samas aga tuleb seadme koguhind oluliselt soodsam.


  Lisaseadmete osas on olulisim vaadata monitori puhul monitori mõõte ning reaktsiooniaega, mis näitab seda, kui võimekas on monitor töötlema erinevaid graafilisi lahendusi. Kui rääkida klaviatuurist ning hiirest, siis siin pole enam väga suurt vahet, eriti kui räägime koolitööde tegemisest. Pigem tuleks sel puhul silmas pidada, et hiirt ja klaviatuuri oleks mugav kasutada ning koolitööde tegemisel need võimalikult vähe käsi väsitaks ning seda, et klaviatuur oleks selline, millel on klahvid eesti keeles kasutatavate täpitähtede jaoks.


  Milline võiks olla seadme operatsioonisüsteem?


  Põhilised operatsioonisüsteemid, mida laua- ja sülearvutites täna kasutatakse on Windows ning Mac OS. Mõlemal platvormil on nii paremaid kui halvemaid omadusi, pigem on siin küsimus selles, mida ollakse harjutud kasutama. Kui tegu on algaja kasutajaga, siis on mõistlik soetada seade selle operatsioonisüsteemiga, mida näiteks lapsevanem on harjunud kasutama, et olla abiks koolitöid tegema hakkavale lapsele. Tahvelarvuti puhul on seis üsna sarnane, siingi on kaks põhilist operatsioonisüsteemi, milleks on Android ning iOS. Ja ka siin soovitaks omaltpoolt võtta see, mida ollakse enne kasutatud ja mille osas saab lapsele näpunäiteid jagada.


  Paljuski sõltub operatsioonisüsteemist see, millist muud tarkvara soovitakse kasutada, sest kuigi päris paljud tarkvaratootjad toodavad täna oma tarkvara mitmele platvormile mõeldes, ollakse siiski tihti rohkem keskendunud ühele konkreetsele platvormile. Näiteks Microsoft Office’ puhul ei ole kogu funktsionaalsus Mac’i kasutajale saadaval ja tavapärased Word või Excel toimivad paremini Windowsi peal. Samasuguseid näiteid on olemas ka sel puhul kui soovitakse algselt pigem Apple arvutitele mõeldud tarkvara kasutada Windowsi platvormil.


  Millist muud tarkvara peaks soetama, silmas pidades koolitööd puudutavaid vajadusi?


  Üsna tõenäoliselt on soetataval arvutil juba eelnevalt installeeritud operatsioonisüsteem ning mõned esmaseid vajadusi katvad tarkvaralahendused. Kui räägime laua- ning sülearvutitest, siis tihti on võimalik lasta juba eelnevalt installeerida ka tööks vajalikud tarkvaralahendused tekstitöötluseks ning tabelite vormistamiseks. Nagu eelpool sai välja toodud, soovitame kindlasti kasutada pigem konkreetsele operatsioonisüsteemile mõeldud lahendusi, et töö oleks sujuv ning probleemivaba.


  Kui eelpool sai räägitud riistvara hindadest, siis kindlasti on oluline enda jaoks välja mõelda see, milline tarkvara on hädavajalik töö tegemiseks, sest erinevate tarkvarade hinnad on väga erinevad. Samuti tasub uurida, kas on võimalik kasutada mõnda tasuta vabavaralist lahendust, mis võiks antud tööks sobida. Mõnedel juhtudel on tasuline tarkvara saadaval nö. „õpilase litsentsiga“, mis tähendab kas suurt hinnasoodustust või vahel ka seda, et tarkvara on õppetöö tegemiseks suisa tasuta. Lisaks töö tegemiseks vajaminevale tarkvarale on kindlasti väga oluline lisaks see, et tehtud tööd ja töötegija andmed oleksid turvaliselt kaitstud. Seega on ülioluline koheselt installeerida seadmesse viirusetõrjeks vajalik tarkvara. Üldjuhul kaitseb selline tarkvara arvutit ja selles olevaid andmeid ning saab olla kindel, et ka homme on kõik vajalikud failid arvutis olemas.


  Lõppkokkuvõttes võib öelda, et kindlasti on mitme eelpooltoodud teguri juures küsimus arvutiostu tegeva lapsevanema maitses, näiteks selles, kas ollakse harjunud kasutama Windowsi operatsioonisüsteemi või hoopis Apple poolt pakutavaid lahendusi ning suur roll on kindlasti ka rahalistel võimalustel, mida saab endale lubada. Aga võimalusel tasuks kindlasti pigem soetada endale võimekam tehnika, kuna nii riist- kui ka tarkvara on pidevas ja kiires arengus, mis tähendab seda, et arvutite võimekus uue tehnoloogiaga toime tulla langeb kiiresti.


  Kui oled isegi mõelnud endale või lapsele uue arvuti soetamise peale, siis sellega seonduvate kulude finantseerimiseks pakub vajadusel lahendust Bigbank.